Helyes hajápolás otthon, fontos tudnivalók
A gyönyörű külső és az előkelő megjelenés az egészséges, szép és ápolt hajkoronával kezdődik. Ezért is nagyon fontos az otthoni helyes hajápolás, hiszen nincs mindenkinek lehetősége két-három naponta beülni egy fodrászhoz.
Helyes hajápolás otthon, első lépések: a sampon
A helyes hajápolás otthon a megfelelő sampon kiválasztása után a hajmosásossal kezdődik. Ha tehetjük, mindig hajtípusunknak megfelelő, különösen kímélő professzionális sampont válasszunk. Csak lúgmentes, semleges, esetleg enyhén savas sampont használjunk, mely nem roncsolja a hajat és megőrzi a fejbőr egészséges pH-t. Ma kapható modern, fejlett technológiával rendelkező professzionális hajápoló termékek a haj állapotának megfelelő különböző, nagy hatékonyságú, speciális összetevőkkel rendelkeznek, amiket gyakran egészítenek ki gyógynövény-, illetve növényi kivonatokkal. Ilyenek például a Magyarországon abszolút egyedi, speciális hajápoló összetevőkkel rendelkező vékonyszálú hajra a keratinos, vagy vastagszálú hajra argán olajos vagy a másik hajápolás szempontjából rendkívül hatékony különböző haj megvastagítására a rizses- és keratinos, hialuron savas hajápoló és speciális hajápoló programok.
A hajmosás gyakorisága is egyénileg változó. Száraz fejbőr esetén a ritkább, míg olajos-zsíros fejbőr esetén a gyakoribb hajmosás ajánlott. Ha szükséges, megfelelő összetételű kímélő professzionális samponnal történő mindennapos hajmosás sem lehet káros. Az óvatos hajmosás megakadályozza a haj összekuszálódását. Különösen fontos az alapos öblítés, mivel a sampon maradványai fénytelenné teszik a hajat. A víz hőmérséklete legyen kellemes, ne túl forró, hogy ne vegye igénybe a fejbőrt és a hajat.
A helyes hajápolás a megfelelő sampon kiválasztásával nem ér véget…
Egyedül csak samponnal nem lehet eredményt elérni. A hajmosás utáni hajápoláshoz kaphatók különböző professzionális termékek, például kondicionálók, pakolások. Ezek olyan hatással vannak a hajra, mint a nappali krémek az arcra: simává teszik és védik a környezet káros hatásaitól. A haj szépen csillogó, jó fogású, könnyen fésülhető és formázható lesz.
Vannak olyan hajápolók, melyek elsősorban megelőző védelmet nyújtanak a haj számára: ilyenek az intenzív ápoló hajpakolások az igénybe vett hajra. Kúraszerű használatukkal minden hajmosás után jobban fésülhetővé válik a haj, hatásuk tartós és intenzív. Kisimítják a haj felszínét, a haj pikkelyrétegének apró egyenetlenségeit és csökkentik a súrlódási ellenállást. Csökken a haj mechanikus igénybevétele.
A kondicionáló összetevők hajat újra puhává, rugalmassá és fénylővé teszik. A hajpakolások hatása tartósabb, 3-4 hajmosást is kibírnak. A pakolást legalább 10 percig kell a hajon hagyni. A meleg növeli a regeneráló hatást. Fedje be haját műanyag fóliával (nejlonnal) és tekerjen rá megmelegített törölközőt. A hatóidő letelte után alaposan öblítse le, mivel a maradványai nehézzé teszik a hajat.
A helyes hajápolás otthon végső fázisa, vagyis hogyan szárítsuk meg a hajunkat?
A nedves haj különösen érzékeny a mechanikus behatásokra. Ezért nagyon óvatosan kell vele bánni, tehát sosem szabad túl erősen dörzsölni a törölközővel.
Mosás és öblítés után a hajat gyengén nyomkodjuk ki, majd tegyünk rá meleg törölközőt. A törölköző felszívja a nedvesség nagy részét, tehát nem szükséges dörzsölni. Utána ritka fogú fésűvel óvatosan fésüljük át hajunkat. A fésülést a hajvégeknél kezdjük és fokozatosan haladjunk felfelé a fejbőrig, különösen hosszú haj esetén. Nagyon fontos, hogy a fésű és a kefe felszíne sima legyen, mert így nem roncsolja a hajat.
A hajszárítóval ne fújjunk túl forró levegőt hajunkra és túl nedves hajhoz se használjuk. Az alacsonyabb hőmérséklet kíméletesebb a haj és a fejbőr számára is. Kétségtelenül legjobb, ha hajunkat a levegőn szárítjuk, amikor csak lehet, kényeztesse haját ilyen módon.