4+1 tipp, hogy megszabadulj a korpától és visszakapd a magabiztosságodat
Ha ismerős az érzés, amikor feltűnés nélkül megpróbálod lesöpörni a ruhádon lévő korpa darabokat, ez a cikk neked való. A korpásodás, amely a felnőttek 10-20%-át érintő probléma, ugyanis olyan mumus, amellyel sokkal könnyebb megbirkózni, mint a legtöbben gondolják; igaz, az esetek többségében több irányból kell “támadni”, és nem elegendő pusztán annyi, hogy korpás hajra való sampont kezdesz használni. Mutatjuk a titkokat, figyelj!
Mi a korpa? - Ismerd meg az “ellenséget”
A korpát a fejbőr gyulladása okozza, amelynek következtében a hámréteg sokkal gyorsabban válik le, mint ideális volna. Ez okozza a mindent beborító, bosszantó fehér bőrdarabkákat (=elhalt hámsejtek), sőt, a viszketést is. A fejbőr PH-jának felborulása miatt a probléma számos más kísérő tünettel is járhat, de az érintettek leggyakrabban a száraz, fénytelen, töredezett hajszálak, illetve a hajhullás miatt panaszkodnak.
Zsíros vs száraz: a korpa két arca
Kétféle korpát különböztetünk meg.
Az egyik a száraz korpa: ez az az eset, amikor a korpa darabok mindenhová leperegnek, megkeserítve ezzel a hétköznapokat.
A másik az úgy nevezett zsíros korpa, amit a fejbőr fokozott faggyútermelése, illetve a faggyúban elszaporodó gomba okoz. Onnan tudod legegyszerűbben felismerni, hogy a hajad zsírosabb, és a korpa darabok makacsul ragaszkodnak a fejbőrödhöz.
Vesszen a korpa! 4+1 praktika, hogy örökre megszabadulj tőle!
1. Kíméletesség: tünet kontra kiváltó ok
A korpás fejbőr szereti a törődést, hálás például a tisztító fejbőr kezelésekért. Ilyen például egy tisztító termék (a fehér fűz profi segítség ebben!), ami segít megszabadulni a plakkoktól és a faggyútól.
Használj kímélő, kifejeztten korpás fejbőrre kifejelesztett sampont, ami nem tartalmaz vegyszereket (alkohol, tenzidek, sls), amelyek irritálhatják és kiszáríthatják a fejbőrt. Szintén fontos, hogy két hajmosás között legalább 48 óra teljen el, ez ugyanis kulcsfontosságú ahhoz, hogy a fejbőr regenerálódni tudjon, és tüneti kezelés helyett a problémát kiváltó ok szűnhessen meg.
2. Röf-röf! (Ez nem vicc)
Fésküldni korpás haj esetén is fontos, de nagyon nem mindegy, mit használsz erre a célra. A 100%-os vaddisznósörtéből készült hajkefe azért ideális választás, mert segít, hogy a fejbőrön lévő felesleges faggyú (amíg nem sikerül véglegesen megszabadulni tőle!) egyenletesebben terüljön el, és ne egy-egy részre koncentrálódjon.
3. Balzsamozás profin
Korpás haj esetén gyakori probléma, hogy a hajszálak fakóvá és töredezetté válnak. Mindazonáltal balzsamozni fontos, de a balzsamot kizárólag a hajvégekre vidd fel. A fejbőrnek is érdemes magdni a megfelelő törődést, például speciális lotionökkel, amelyek faggyútermelést szabályozó összetevőket tartalmaznak (kamilla, mentol, csalán, fehér fűz, bisabolol).
4. Hajszárító, távozz!
Amikor csak teheted, hagyd, hogy a hajad a szabad levegőn száradjon meg, ha pedig muszáj a hajszárító után nyúlni, inkább langyos/hűvös levegőt használj, mert az kevésbé szárítja a fejbőrt.
+1 tipp: ha már mindent kipróbáltál, de a helyzet nem akar javulni, érdemes elmenni egy teljes kivizsgálásra és felkeresni egy dietetikust, mert a korpás fejbőr hátterében életmódbeli problémák is állhatnak.
Kérdésed maradt a korpás haj ápolásával kapcsolatban? Vedd fel velünk a kapcsolatot, segítünk!